20 Mart 2015 Cuma

135 Derece Açıyla Kloş Etek Kesimi

Baktım diktiklerimi fotoğraflayacağım yok mübarek cuma günü bari dikişseverlere bir faydan dokunsun bir hayra gireyim diye 135 derecelik kloş etek kesimini anlatayım dedim.
yarım kloş dediğimiz 180 derecelik etek benim vücut kalıbıma sanki kaba geliyordu, az daha daraltma isteği duyuyordum, kloş etekte de kestikten sonra daraltma işi zor yapılıyor. Sonra bir yerde 135 derecelik kloş etek kesimi kabataslak görünce bir denemek istedim ve diktiğim eteğin üzerime daha yakıştığı kanaatine vardım.
Bir mühendis olarak matematik hesaplamalarını çok seviyorum ve çocuklar nasıl oyuncakla oynarsa bende sayılarla oynamaya bayılıyorum. 180 derecelik dediğimiz yarım daire kloş etekte bel ölçünüzü pi sayısına böldüğünüzde (ki bu bazı anlatımlarda pratik olsun diye direkt 3'bölün der) resimde X olarak gösterdiğim yarıçapı elde edip kumaşınızı ona göre kesersiniz.
135 derecelik eteğimizde bu yarıçapı bulmak için şöyle bir hesaplama yapıyoruz:

X= (BEL ÖLÇÜMÜZ/Pİ SAYISI)x1,33
Yani kendi ölçülerim üzerinden pratik bir hesaplama yaparsak
Bel Ölçüm=87
87/3,14=27,7
27,7x1,33=36,8
Yani yaklaşık olarak 37 cm yarıçapla kesim yaparsam belime tam oturan, kloştan dar ama çandan geniş güzel kalıplı bir eteğim oluyor. Uzun etek diktiğim için etek boyu kendi boyum için 100 cm olarak hesaplıyorum. Sadece bel ve yan kısma dikiş payı veriyorum, eteğe vermiyorum. Bel bandı için de 2,5-3 cm genişlik idealdir.
Aslında karışık bir hesaplaması yok ben çok uzun ve abartılı anlatmış olabilirim. Aklınıza takılan bir şey olursa sormaktan çekinmeyin.
Hayırlı cumalar herkese

18 yorum:

 1. Süper bir bilgi paylaşımı ve çok da anlaşılır bir anlatım. Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlaşılmasına çok sevindim :) tepe tepe kullanın :)

   Sil
 2. Okuldayken matematik derslerinde çok sıkılırdım, ne işimize yarayacak bu kadar formül bu kadar hesap kitap derdim :)) Ama hayatımızın her anında pıt diye karşımıza çıkıveriyor işte :) Bence çok güzel ve net anlatmışsın, matematikten hoşlanmayan bir sözelci olarak ben bile anladım yani :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir çok hobi işi hesaplamaya dayanıyor aslında kaneviçe, örgü, dikiş... gerçekten matematik hayatımızın her alanında. Çok teşekkürler :)

   Sil
 3. 1.33 sabit carpan midir hocam...;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yavrum sabit çarpan :) 180 derecelik açıyı dörtte üçüne düşürdüğümüz içün çevre hesaplamasını da 4 ile çarpıp 3 e bölüyoruz .. ben lafı o kadar uzatmak istemedim 4/3 yani 1,33 :)

   Sil
 4. Bu tarz kesimlerde bel kısmı oyuntu yani yarım daire gibi kesilen kısmı nasıl ölçülüp oşekilde biçimlendiğini bir türlü anlayamıyordum .Bu güzel anlatımın için teşekkür ederim.Bütün blogger arkadaşlardan ayrı ayrı güzel ve pratik çözümler ve fikirler bulabiliyoruz.Herkese tekrar çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım bu tarz hesaplamalarda dairenin çevre formülü olan 2 x pi sayısı x yariçap formülü üzerinden hesaplama apılıyor. Yarım daire eteğin mantığı da daire çevresinin yarısının ölçüsü olan pi sayısı x yariçap= bel çevresi. Yani pi sayısını 3 aldığımızda direkt bel çevreni 3'e böldüğünde kesmen gereken yarıçapı veriyor. :)

   Sil
 5. Bunu mutlaka deneyeceğim çünkü diğer türlü yaptığımda bir türlü olmuyordu. Bakalım bu nasıl olacak fikir için teşekkürler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu sonucu daha beğendim aycancım. Umarım senin de hoşuna gider

   Sil
 6. Ellerine sağlık Baharcım.
  Geçtiğimiz günlerde Gelin kızımın kardeşi için diktim tango dersleri alıyor orada giyecekmiş çok da hoş oldu. bu şekilde kestim ben de.
  Burdalar da patron kağıdına hiç aktarılmamış hep bu şekil de anlatılıyor (ölçü açıklaman hariç sadece görsel olarak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ellerine sağlık canım seninde. Bende görmüştüm dergilerden birinde yarım kloş anlatımını

   Sil
 7. Ellerine sağlık canım çok güzel anlatmışsın. Ben anladım en azından :P
  Etek giymesem de dikmeyi seviyorum. Belki bir gün kendime de 135 derece açıyla etek dikerim :)) Aklımda dursun öğrendim ya :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) bende blogta dursun diye yazdım belki bir lazım olan olur diye :) Açıkçası bende iş gereği fazla etek giyemesemde, aslında giymek lazım diye düşünüyorum :)

   Sil
 8. Çok faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkürler...

  YanıtlaSil
 9. Anlatım hiç te karışık değil bahar hanim çok faydalı olmuş Teşekkürler acemi terzi olan ben dahi anladım :) ) http://gulumsetenhobiduragim.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 10. teşekkür ederim deneriz bi ara inşallah:)

  YanıtlaSil
 11. Bu şekilde olcerek lastikli yapabilirmiyiz beli

  YanıtlaSil

Küçük bir yorum, Büyük bir mutluluk